Guide Koberce

 Při výběru koberce pro obyčejné lidi je důležité si uvědomit, že koberec by měl být poměrně hnědý nebo kvalitní. To je důležité, protože jste tam většinu času, proto se koberec rychleji opotřebovává. Důkazy toho lze pošlapat, změna struktury koberce, barva.

Před výběrem koberce se proto podívejte na jejich technické vlastnosti, jako jsou: gramáž, hustota vlasů, materiál.

Lidé dávají do haly především koberce s krátkým vlasem s moderním nebo klasickým designem. Také se v poslední době staly velmi oblíbenými u dlouhých vlasů zvaných Shaggy. Je důležité vědět, že koberce s dlouhými vlasy se obtížněji čistí. Také ne každý koberec s dlouhými vlasy bude pro vaše nohy příjemný. Za to stojí za zmínku dva parametry: materiál a frekvence vlasů. Pokud vezmeme syntetické koberce, pak materiál, který vás může příjemně překvapit: poloamid, polyester a polyakryl. V kobercích z přírodních materiálů převládá vlna, viskóza a bavlna.

Oblíbené materiály pro krátké vlasy jsou polypropylen, polyamid a polyakryl. Polypropylen má několik typů ovládacích prvků: BCF (levný materiál, který se těžko nosí, není příliš příjemný pro omak), Heat-set (hlavní vyhody jsou odolnost, stalobarevnost a přijemnější vlas), Heat-set Friese (nechává stopy atd.). Polyamid je hladký, příjemný k tělu, většinou má lesk, krátké vlasy. Polyester se většinou používá na chlupaté koberce. Pěkný a hladký materiál, do kterého se chcete ponořit svou tváří a cítit z koberce mírný chlad.

Milovníci přírodních koberců by se měli připravit na to, že koberec na chvíli uvolní vlasy. To může trvat od 2 měsíců do 1 roku.

Lidé si často pro chatrče vybírají v hale buklaky. To je dobrá volba, pokud je vaším hlavním zájmem praktičnost. Tyto koberce nemají výšku vlasů kvůli jejich zvláštnostem při výrobě. Jsou velmi snadno použitelné. Jsou pevní na omaku a nejsou nejpříjemnější chodit naboso.

O materialech:

Zvolit správný koberec do interiéru není jen tak. Na výběr máte celou řadu typů a provedení. Aby vám koberec dobře sloužil a splnil svůj účel, věnujte pozornost materiálu, z jakého je vyrobený. Připravili jsme pro vás jejich přehled.
Předně, materiály koberců se dělí na přírodní a umělé. Záleží zejména na vašich preferencích a životním stylu, jaké kategorii dáte přednost. Například vlněné koberce jsou známé svojí kvalitou a dlouhou životností – jde o investici, která přetrvá desetiletí. Umělé koberce zase mají jiné vítané vlastnosti – například se snadno udržují a mohou nabídnout nízkou cenu.

Polypropylen: Materiál moderních koberců
Nejpopulárnější materiál, syntetický, dobře se udržuje, levnější, dá se pouště chemický látky na čištění.
Polypropylen se dá rozdělit na několik typů:
BCF - nejlevnější. Není antistatictký. Jemný, špatně se udržuje. Většinou jsou to tenčí koberce.
Heatset - dobře drží barvu, příjemný na omak. Odolný.
Frise - odolný. Částo se používá u shaggy koberců.

Polyester
Kvalitnější než PP. Vlastnosti: jemnější, poměrně odolný a lesklý.
Pro dlouhý a krátký vlas. Dražší.

Polyamid
Kratký vlas. Mění barvu dle toho, jak ho položíte, a proto se ukazuji stopy, lesklý, odolný, snadné čištění. Jemný.

Akryl
Vysoka hustota vlasu, jemný, nepoužívá se v komerčních prostorech z důvodu, že má vysokou hořlavost.

Vlna
Dobré izolanty, upravuji mikroklima v místnosti (nasaje a uvolní vlhkost dle potřeby), lépe se dýchá, dlouhá životnost, vysoká odolnost, pouští vlákna, Novozélandská vlna nejlepší je totiž nejodolnější, nejjemnější a pouští nejméně plovoucího vlasu.

Viskóza
Jemné, pouští vlas, opatrně s čištěním koberce, pouze suchou cestou. Použivá se u krátkých koberců.

Hedvábí
Lesklé, drahé a prestižní. většinou se jedná o ručně tkané koberce, které jsou velmi odolné a nadčasové. Vlákno je velice tenké, a proto tkalcům umožňuje tvořit koberce z mimořádně malých a jemných uzlíků. Proto výroba koberců z hedvábí může trvat i roky. 

Sisal pro smyčkové koberce
Ze sisalu, přírodního materiálu, se vyrábí hlavně smyčkové koberce. Používá se u ručně tkaných koberců i u strojově vyráběných koberců. Často se z něj vyrábí koberce typu bouclé (viz níže). Sisal je velmi tvrdý a odolný materiál. Někdy se kombinuje s vlnou či jinými materiály. 

 

Bouclé. Je to druh smyčkového bezvlasého koberce, nejčastěji kusového. Je velmi odolný, snadný na čištění. Některé tyto koberce jsou použitelné i venku (bazén, terasa). Většinou je vyroben z PP nebo Sisalu.

Plyš / mikroplyš / mikropolyester. Jde o velice jemné materiály, které nemají konkurenci. Vlákna bývají velice tenká, často tvoří koberce s vysokou hustotou. Tento materiál se nejčastěji vyrábí v Číně, kde má dlouhou tradici. Micropolyesterové koberce se často umisťují do dětských pokojů či ložnic, ale vyrábí se z nich také koupelnové předložky.